Kateřina Kotková
Kateřina Kotková
dula a tradiční porodní bába v učení

I speak English. Hablo español.

Zabývám celostní cestou ke zdraví těla i duše od roku 1996.
Cítím jako své poslání pomáhat ženám porodem projít v plné míře tak, aby cesta na svět byla pro novou bytost co nejpřirozenější, a tím nejvíc v souladu s ní samotnou a zároveň, aby iniciace, kterou v sobě porod pro matku skrývá, jako obrovskou příležitost transformace, dospění a nekonečného soucitu, mohla být úplná a celistvá.
Působím jako dula a průvodkyně na cestě k mateřství. Poskytuji podporu během porodu, předporodní rituály a poporodní zavírání kostí. Praktikuji Craniosacrální biodynamiku, Shiatsu, Bachovu květovou terapii, kineziologii One Brain a dalši metody. Pojícím vláknem mého působení je návrat k celistvosti, přirozenosti a důvěra vnitřní moudrosti. Velkou inspirací je mi příroda a moudrost přírodních národů. Jsou mi blízká témata ženského těla a duše, zejména přirozený porod jako potenciál transformace ženy a společnosti.

Jak jsem se dostala k porodům:
Při praktikování kineziologie (metoda transformace energetických bloků pomocí biologické zpětné vazby) mi stále víc docházelo, kolik traumat, se kterými se celý život vyrovnáváme, si neseme právě z vlastního porodu a mnohá z nich jsou způsobena necitlivým a mechanickým přístupem k porodnímu procesu. (To se mi stále potvrzuje v praxi craniosacrální biodynamiky) Doslova mi pak uhranula kniha od Ingeborg Stadelmann - Zdravé těhotenství, přirozený porod - už během prvních stránek, kdy mi po tvářích tekly slzy, mi bylo jasné, že tím směrem se bude má cesta ubírat dál. Prošla jsem tedy v letech 2004-2005 dulím výcvikem u ČAD a v jeho průběhu jsem sama otěhotněla s mou první dcerou. Jak silný transformační a duchovní zážitek porod ve skutečnosti je, když se mu nechá volný průběh, jsem na vlastní kůži pocítila hned při svém prvním porodu doma.

Mé milé učitelky
Mojí velkou učitelkou před jejíž moudrostí a soucitem se hluboce skláním, je tradiční porodní babička Marisa Alcalá a cítím velké požehnání, že mohu být její žákyní a cítit ji neustále po boku, i když nás dělí tisíce kilometrů a zároveň přinášet její učení do Čech a na Slovensko.
Mé velké díky patří mé porodní babičce Marii Vnoučkové za její podporu a blízkost v učení dulím a hlavně při mých třech porodech, Vlastě Jiráskové za její laskavé vedení na cestě k dulí práci, na cestě mými těhotenstvími a nečekaný doprovod k druhému porodu, a Věře Novákové za veškeré vedení a podporu, a Ivaně Königsmarkové za úžasnou undergroundovou školu porodních bab.
Jsem také vděčná anglické komunitní dule Katince Soetens a laické porodní bábě ze Spojených Států Andree, které rozšířily mé vnímání hranic práce duly, a ekvádorské porodní babičce a šamance Rocío Alarcón za posvěcení ceremoniálního aspektu porodu a šestinedělí.
Největšími učiteli a učitelkami jsou mi ale moje vlastní děti, jež jsem porodila a s láskou vychovávám a všechny ženy, kterým děkuji za důvěru, že mohu být součástí jejich procesu na cestě k mateřství.

Vzdělávání - kurzy a školení
1999- 2003 kinezilogie One Brain I.- V.
2000-2002 Darja shiatsu school
2001- Bachova květová terapie - úroveň I., II., III. (lektorka Lenka Samková)
2003 -2008 postgraduální kurzy s Inge Schubert (zentrum der craft)
2004-2005 Výcvik pro duly ČAD
2012 - kurz pro duly s Katinkou Soetens (účast a tlumočení)
2012 - úvodní seminář craniosacralni biodynamiky s Abhou Sajwel Hastrdlovou
2013 - undergroundová škola pro porodní báby s Ivanou Königsmarkovou
2014 - současnost - semináře s Marisou Alcalá (organizace, tlumočeni, účast na všech seminářích v ČR)
2015 - 2016 - výcvik craniosacrální biodynamiky s Abhou Sajwel Hastrdlovou
2016 - současnost - postgraduální semináře Craniosacrální biodynamiky s Charlesem Ridleym
2018 - zavírání kostí s Rocío Alarcón (účast a tlumočení)

Mé další aktivity:
V Praze jsem počátkem tisicíletí založila a několik let vedla holistické centrum Vlčí Mák. Vedu transformační semináře, ženské skupiny, kurzy shiatsu, hlasové dílny. Od jejich založení se rovněž podílím na vedení komunitní školky a školy ZeMě. Podporuji skupiny rodičů v zakládání a vedení svobodných komunitních škol. Pro děti jsem vydala se svou sestrou autorské CD a knížku “Vyrostla tu kytička” (2012) a knížku "1,2,3,4,5, s čísly poznáš celý svět" (2017). Žiju se svým mužem a třemi dětmi v Řevnicích.
www.zitzazrak.cz www.zemezeme.cz